Δευτέρα, Ιανουαρίου 19, 2015

σημαντική νίκη (3-1) του Α.Ο. Θήρας επί της Α.Ε.Κ

Ο ΑΟ Θήρας νίκησε με 3-1 την ΑΕΚ για την 12η αγωνιστική της Α1 γυναικών και πλέον είναι σε απόσταση βολής από την τέταρτη θέση, καθώς πλησίασε στους δύο βαθμούς την Ένωση.
Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη στα δύο πρώτα σετ και αρκετή ένταση, λόγω και της μεγάλης βαθμολογικής του σημασίας.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ, αν και έχασε τη διαφορά που είχε πάρει (2-8), κατάφερε στο τέλος πιέζοντας στο σερβίς να προηγηθεί με 0-1, αλλά στο β' σετ στο 23-22 το λάθος της Ένωσης έδωσε τον δικαίωμα στον ΑΟΘ να φτάσει στο +2 και να πάρει το σετ με πλασέ της Τένεβα.

Από το 1-1 και μετά ανέλαβαν δράση οι δύο κεντρικές της Σαντορίνης με την Οικονομίδου και την Καβαθά να πρωταγωνιστούν σε επίθεση και μπλοκ ενώ από την πλευρά της ΑΕΚ υπήρχαν αρκετές διαμαρτυρίες για τις υποδείξεις των διαιτητών, με τον Μανώλη Ρουμελιώτη να αποβάλλεται στο 13-8 του δ' σετ.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-23, 25-19, 25-18)

Σύμφωνα με τις δηλώσεις των προπονητών της ομάδας που αναρτήθηκαν στην σελίδα του Α.Ο. Θήρας : http://www.aothiras.gr/?p=1031

Ελένη Μεμετζή: «Δεν μπορώ παρά να είμαι απόλυτα ευχαριστημένη από την νίκη και την απόδοση της ομάδας μου. Δουλέψαμε καλά στη διακοπή, κάναμε μια μίνι προετοιμασία κι αυτό βγήκε κυρίως μετά το πρώτο το σετ. Μετά από αυτή τη νίκη ανοίγει η όρεξη και θα διεκδικήσουμε την τετράδα αλλά χωρίς άγχος»

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Για άλλη μία φορά δεν πήραμε αυτό που μπορούσαμε να πάρουμε και δυστυχώς αυτό δεν είναι μόνο δική μας ευθύνη».

Ο επόμενος αγώνας του Α.Ο. Θήρας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής είναι έναντι της ομάδας του Πανναξιακού, στις 27.1.2014 στις 16.00 στο ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ.

Με την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής της Α1 η βαθμολογία έχει διαμορφωθεί ως εξής : ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 30, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 30,  Α.Ο.Ν. ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 27, ΑΕΚ 21, Α.Ο ΘΗΡΑΣ 19